Няма нищо по-досадно от появила се пукнатина, която минава по цялото продължение на стената или окачения таван. Възможно ли е обаче да се избегне това?
Специалистите в продажбата на качествен гипсокартон от Stroymart.bg занаят отговора и с тяхна помощ ще разберем какви са основните причина за появата на цепнатините, как да ги избегнем при монтажа на елементите за сухо строителство и какво да правим при тяхната поява.
Една от основните причини за поява на пукнатини по гипсокартона е неправилното поставяне на елементите. При монтаж е важно UD профилите да са поставени на едно ниво по цялото продължение на стената. Същото се отнася и за CD профилите. Когато те не са нивелирани или ако не е добре закрепена за стената с помощта на директни окачвачи е сигурно, че фугите между гипсокартонените плоскости ще се напукат. Затова е важно използването на лазерен нивелир или такъв с магнит, когато се поставят рамкиращите и монтажните лайсни за изправяне на стената или окачения таван.
Друга причина може да е неправилно подбран модел плоскости. Ако тавана в кухнята или друго помещение с повече влага е направен от обикновен гипсокартон (с бяло покритие), той може да се надуе и да поддаде, което да причини появата на пукнатини. За такъв тип стаи се използват влагоустойчив гипсокартон (със зелено покритие), в който има поставени силиконови нишки. Те предпазват листите от влагата и елиминира шансовете за поява на цепнатини поради тази причина.
Земетресенията също са фактор от който може да се появи напукване между гипсокартонените плоскости. � азклащането на сградата при този природен феномен създава риск фиксираните листи да се разместят, което да доведе до цепнатини на фугите в стената или на тавана. Шансовете от земетресението да се появяват цепнатини могат да са по-малки, ако се остави отстояние между окачения таван и стената от поне 5мм, за да могат листите да се движат свободно.
При поставянето на тежки декоративни елементи или мебели върху стена облепена с гипсокартон е сигурна появата на пукнатини. Този строителен материал е лек, крехък и не е направен да издържа голямо натоварване.
Факторите за появата на нежеланите цепнатини по материалите за сухо строителство могат да бъдат избегнати още при поставянето им, независимо дали е изправяне на стена или окачен таван.
Важно е гипсокартона да е достатъчно дебел и да е подходящ за стаята в която ще бъде поставен. Както споменахме по-горе, за мокри помещения трябва да се използва влагоустойчив гипсокартон, който да устои на по-високите нива на влага в стаята.
Качеството на крепежните и рамкиращите лайсни също е от значение, за да се избегнат пукнатините. По-плътните модели CD и UD профили са с малко по-висока цена, но са по-здрави и издръжливи на натоварване. Те трябва да бъдат добре закрепени и нивелирани. В противен случай тавана или стената ще са криви, а това създава предпоставки от поява на цепнатини.
Шпакловането е процес, който предотвратява появата на нежеланите пукнатини по фугите на гипсокартона. Благодарение на него се запълват процепите, останали при поставянето, а при добро фугиране ще се предотврати бъдещото възникване на пукнатини.
При поява на цепнатини по гипсокартона има лесен начин по който да се отстранят, а стената или окачения таван да изглеждат като нови.
Първо, трябва да се почистят пукнатините от прах. Това е важно, за да се нанесе фугопълнителя, без да се образуват малки буци по плоскостите. Почистването може да стане с помощта на четка или прахосмукачка, като е важно да се премахнат всички песъчинки.
Второ, да се нанесе фугопълнител. За да се премахнат нежеланите цепнатини по гипсокартона, трябва да се запълнят с предварително подготвената суха смес, която след поставяне трябва да изсъхне.
Трето, шпакловане на цепнатините. След като фугата е запълнена и сместа се е втвърдила, мястото трябва да се шпаклова. Важно е при този процес запълнената цепнатина да се изравни с повърхността на гипсокартонените плоскости. След това тя трябва да се изшлайфа с шкурка, за да придобие гладък и завършен вид.
След приключване на процеса по запълване на пукнатините, може да се нанесе грунд и да се боядиса, с което да се приключи процеса по ремонт.
Цепнатините по гипсокартона често се появяват от погрешен подбор на строителни материали, с цел спестяване от цената, грешно извършен монтаж или от земетресение, от което няма как да се предпазим. С покупката на правилните елементи за сухо строителство и качествено извършено окачване, можем да се намали риска от появата на пукнатините. При поява, те могат лесно да бъдат отстранени с помощта на фугопълнител.